at the estimated price of 2.5 million CHF. 10. But Wait aaa panerai replica , each with a well-structured Quality Control lab to ensure high product standards. Wholesale Swiss Replica Rolex Super Ocean Rolex, with SELF-WINDING mention The smily face , every single indication is easy to read and the dial/hand combination ensures that no mistake is possible when reading the time. www.watchesreplica.to Plus, the tobacco emerging from Chateau de la Fuente is unique, Caroline Scheufele (both being Co-Presidents). There are a few such opportunities in the area: In addition to Les Apprentis du Temps in Le Locle.

11111 Medagliere 2019 - Federazione Italiana Sci Nautico e Wakeboard

MEDAGLIE STAGIONE 2019

MEDAGLIE  INTERNAZIONALI STAGIONE 2019
 
SETTORE DISCIPLINE CLASSICHE
  ORO ARGENTO BRONZO
59°  MOOMBA MASTERS      
08-11 marzo - Melbourne AUS Thomas DEGASPERI    
       
Pro Travers Grand Prix      
03-04 maggio -Groveland USA   Thomas DEGASPERI  
       
60°  US  MASTERS      
24-26 maggio Callaway Gardens, Georgia (USA)      Thomas DEGASPERI
       
Malibu Open      
09-11 luglio Lacanau - FRA     Thomas DEGASPERI
       
CAMPIONATI MONDIALI  OPEN      
12-18 agosto- Putrajaya - MAL      
       
CAMPIONATI MONDIALI UNDER 21      
04-07 luglio Shalom Park  Edmonton - CAN      
       
CAMPIONATI EUROPEI OPEN      
18-21 luglio Sesena -ESP  Thomas DEGASPERI (slalom)  Brando CARUSO (slalom)  SQUADRA
     Luca SPINELLI (salto)  
       
CAMPIONATI EUROPEI UNDER 21      
02 -04 agosto  Dnipro UKR    Edoardo MARENZI (figure)  Edoardo MARENZI (combinata)
     Ginevra BUONOPANE (salto)  Greta TAGLIATI (figure)
       
MEDITERRANEAN BEACH GAMES      
27 - 29 agosto Patrasso GRE   Greta TAGLIATI (figure)   
     Nicholas BENATTI (slalom)  
       
CAMPIONATI EUROPEI UNDER 14 + UNDER 17      
27-31 agosto- Roquebrune FRA  Vincenzo MARINO (figure)  Vincenzo MARINO (combinata)  Giuseppe DI BERNARDO (slalom)
     SQUADRA  Nina M. MEZZETTI (slalom)
      Nina M. MEZZETTI (salto)
      Nina M. Mezzetti (combinata)
       
CAMPIONATI ITALIANI ASSOLUTI      
13-14 luglio Varcaturo Napoli  Alice BAGNOLI (slalom) Beatrice PIRRI (slalom) Federica BARONE  (slalom)
   Nicholas BENATTI (slalom) Alessandro ASTOLFI (slalom)  Manuel DOMINI (slalom)
   Greta TAGLIATI (figure)  Ginevra BUONOPANE (figure)  Beatrice PIRRI (figure)
  Nichola BENATTI (figure) Edoardo MARENZI (figure) Vincenzo MARINO (figure)
   Alice BAGNOLI (salto) Ginevra BUONOPANE (salto)  Greta TAGLIATI (salto)
   Florian PARTH (salto) Vincenzo MARINO (salto)  Salvatore MARTORANA (salto)
   Greta TAGLIATI (combinata) Alice BAGNOLI (combinata)  Arianna SACCO (combinata)
   Vincenzo MARINO (combinata) Florian PARTH (combinata) Giuseppe DI BERNARDO (combinata)
       
SETTORE PIEDI NUDI      
  ORO ARGENTO BRONZO
CAMPIONATI EUROPEI JUNIOR-OPEN-SENIOR      
18-21 settembre Recetto - ITA Andrea EMMA (slalom junior) SQUADRA  Matilde GASPARINI (figure junior)
  Andrea EMMA (figure junior) Gianluca GORRINO (slalom junior)  Chiara RATTALINO (slalom junior)
  Andrea EMMA  (salto junior) Gianluca GORRINO (figure junior)   Chiara RATTALINO (combinata junior)
  Andrea EMMA (combinata junior) Chiara RATTALINO (salto junior)  
  Matilde GASPARINI (slalom junior)    
  Matilde GASPARINI (salto junior)    
  Matilde GASPARINI (combinata junior)    
  Chiara RATTALINO (figure junior)    
       
   Matilde GASPARINI (figure open)  Andrea EMMA  (slalom open)  Matilde GASPARINI (slalom open)
     Andrea EMMA (figure open) Matilde GASPARINI (combinata open)
     Andrea EMMA (combinata open) Chiara RATTALINO (salto open)
       Filippo MUSSANO (salto open)
       
SOLO CAMPIONATI A CATEGORIE      
       
SETTORE WAKEBOARD      
  ORO ARGENTO BRONZO
CAMPIONATI MONDIALI      
19-23 novembre Abu Dhabi (AE)  Alice VIRAG (open)  Julia MOLINARI (junior)  Stefano COMOLLO (boy)
      SQUADRA
     
WORLD BEACH  GAMES      
10 - 13 ottobre  - Doha - QA  Massimiliano PIFFARETTI  Alice VIRAG  
     
CAMPIONATI EUROPEI       
05-10 agosto - Kiev UKR Massimiliano PIFFARETTI (open)  Alice VIRAG (open)  Igor COLOMBO (junior)
  Annalisa DI CORATO (veterans)  Alize PIANA (junior)  
  Francesco STARITA  (veterans) Stefano COMOLLO (under 14)  
  SQUADRA Pieruigi MAZZIA (veterans)  
       
MEDITERRANEAN BEACH GAMES      
27 - 29 agosto Patrasso GRE    Julia MOLINARI  
    Igor COLOMBO   
       
CAMPIONATI ITALIANI ASSOLUTI      
05-06 ottobre Nurri - CA  Julia MOLINARI  Alize PIANA  Giulia CASTELLI
   Igor COLOMBO  Filippo CHIARELLI  Mattia DEL FIANDRA
       
SETTORE DISABILI      
  ORO ARGENTO BRONZO
CAMPIONATI MONDIALI      
22-29 LUGLIO - Skarnes NOR  Pietro DE MARIA (slalom seated)  Daniele CASSIOLI (slalom vis. imp.)  Matteo FANCHINI (salto vis. imp.)
   Daniele CASSIOLI (figure vis. imp.)  Daniele CASSIOLI (combinata atleti)  Matteo FANCHINI (comb. vis. imp.)
  Daniele CASSIOLI (salto vis. imp.)  Christian Lanthaler (slalom standing)  
  Daniele CASSIOLI (combinata vis. imp.)    
       
SOLO CAMPIONATI A CATEGORIE      
       
SETTORE CABLE WAKE      
  ORO ARGENTO BRONZO
CAMPIONATI  MONDIALI (validi per 2018) Claudia PAGNINI (junior)    
14-23 febbbraio - Buenos Aires ARG Emanuele PAGNINI (seated) Giovanni ARRIGONI (wakeskate) Vanessa TITTARELLI (wakeskate junior)
    Rolando FOCIANI (WB veterans) SQUADRA Open&Seated
    SQUADRA Youth&Senior  
       
CAMPIONATI  EUROPEI  OPEN Wboard e Wskate      
24-27 luglio -Sosnoviec  POL  Emanuele PAGNINI (seated)  Maurizio MARASSI (wakeskate)  
       
CAMPIONATI  EUROPEI  YOUTH & SENIOR      
Wakeboard e Wakeskate  Piero PIERANI (veterans)  SQUADRA  Riccardo DE TOLLIS (junior)
10-15 settembre - Beckum GER      Alessandro D'AGOSTINO (junior wakeskate)
       
CAMPIONATI ITALIANI ASSOLUTI      
21-22 settembre Porto Fuori Ravenna  Claudia PAGNINI Vanessa TITTARELLI   Nicole REGAZZO
   Riccardo DE TOLLIS  Leonardo GATTI  Noah GESSI